מסדרי חופה, קדושה באחריות

שיא השיאים בשמחה ורינה.


אין רגע מרגש בחייו של אדם כמו רגע חתונתו. שתי נפשות הפועמות בנפרד בעולם באים באיחוד ובתחושה של הקמת בית בישראל. לפעמים זה מרגיש כאילו אנחנו חיים את חיינו בשביל הרגע הזה. חלוקה של תחושת האופריה המרימה באיחודם של שתי משפחות. חברים קרובים עומדים מסביב חולקים כבוד ושמחה. טקס הנישואין הוא זמן של קדושה טהורה ושל רוממות לב.  

 

על מחול הרגשות המשפחתי הזה מנצחים ביד רמה, מסדרי החופה והקידושין.

אנשים שעל כתפיהם הרחבות לשאת את קיום הטקס ולרתק את הקהל. מסדרי החופה הם אנשים בעלי ידע נרחב ועמוק בהלכות הנישואין השונות. הכשרת הטבעת, הטלית והטול, הברכות, מילוי הכתובה והכרה של הקשר המורכב בין חגי ישראל וטקס הנישואין הם רק חלק מאותן הלכות שלומד המסדר במהלך הכשרתו. בחירה של מסדר חופה מנוסה ומלומד יעניק לזוג למשפחות ולאורחים חוויה שלא ישכחו במהרה.


הכשרת מסדרי חופה.

 

הכשרתם של מסדרי חופה כוללת תהליך למידה ארוך ועמוק. לרוב מדובר בקורס רבני הנמשך בין כמה חודשים לשנה. במהלך הקורס לומדים מסדרי החופה בשני אפיקים. אפיק הלכתי הכולל בתוכו נושאים כמו: ברכות, הלכות, מנהגים והתאמה של הטקס לעדות שונות ומועדים שונים. כמובן שישנם עוד אפיקים הלכתיים רבים ועיסוק בנושא זה בלבד ידרוש מאמר ארוך משל עצמו

 

אפיק שני מתמקד בצד המעשי וכולל: פגישת הזוג לפני הטקס, הכשרת הזוג לחיי הנישואין, בדיקת העדים וכמובן סדר הטקס עצמו. בהכשרתם אף עוברים מסדרי החופה הכשרה בפיתוח קול, מבחן עיוני והכשרה מעשית בעריכת חופה. בסיומו של הקורס ייבחרו התלמידים המצטיינים ואלו יעברו מבחן רשמי של הרבנות אשר יקבע אם יוכלו לשמש כמסדרי חופה מן המניין. את רשימת מסדרי החופה המורשים אפשר למצוא באתר הרבנות הראשית לישראל.

 

צעדים חשובים בזמן לקראת ואחרי החופה. 

 

את טקס הנישואין והקידושין עצמו ניתן לחלק לשני שלבים עיקריים:

בשלב בראשון נמצאות כמובן ההכנות שלפני הטקס. החל במציאת לוקיישן ותאריך מתאימים, בדיקה וטעימה של המנות ועד רכישת השמלה והחליפה. להכנות המקדימות האלו נוספות כמה שמתרחשות מיד לפני הטקס עצמו כמו חתימת הכתובה מול העדים ופגישת הכלה והחתן לראשונה לאחר ההכנות.
השלב השני הוא הטקס עצמו. יציאת החתן והכלה אל הקהל ולעבר החופה מלווים בהוריהם. אב או אם מלווים בן ובת ולפעמים הזוג בעצמו צועד לצלילי המוסיקה שבחרו. משם טקס החופה מתחיל באופן רשמי. קודם כיסוי ההינומה והברכות הראשונות. מסדרי החופה ממשיכים בשלב זה אל שתיית היין, ענידת הטבעת המרגשת וקריאת הכתובה. את סיומו של טקס החופה חותמים בעזרתן של שבע הברכות. סיומו של כל טקס חופה יהודי כהלכתו מגיע שזכרון ירושלים מושמע והחתן המיועד שובר את הכוס. ללא ספק רגע השיא של כל חתונה.

?