זוגיות ונישואין בציבור הדתי לאומי – שיחה עם שר שלום ג’רבי

זוגיות ונישואין הם שניים מהנושאים המרכזיים בחיים של רובנו. חלק ניכר מהתרבות האנושית עוסק בנושאים אלה, וגם בציבור הדתי לאומי  ישנו עיסוק רב באהבה, שידוכים וחתונות. למעשה במגזר זה אף מוקדשת תשומת לב רבה במיוחד למציאת הזוגיות האופטימלית, הן בשל חשיבותו של מוסד המשפחה עבור הציבור הדתי (יותר מאשר עבור החילוניים) והן בשל הסייגים והמגבלות המוטלים על שלב ההיכרות בדרך לחתונה.

שר שלום ג’רבי הוא ראש רשות השירות הלאומי אזרחי. בשנת 2012 הוא נבחר ע”י “בשבע” לאחד מ-100 הדמויות המשפיעות במגזר הדתי לאומי, וככזה מעניין לשמוע מה דעתו על זוגיות ונישואין בציבור אליו הוא שייך.

שר שלום ג’רבי מספר על דרכי ההיכרות

השלב הראשון בדרך לזוגיות יציבה ונישואין מאושרים ומעצימים הוא כמובן ההיכרות.

שר שלום ג’רבי – יליד 1969, נשוי לנילי ואב ל-5, תושב מצפה יריחו וכאמור עומד בראש רשות השירות הלאומי אזרחי (מאז שנת 2010) – אמנם עבר זה מכבר את שלב ההיכרות, אולם כאיש ציבור שמעורה היטב בנעשה במגזר הדתי לאומי, הוא מציין כי אפיקי ההיכרות העיקריים לא השתנו במידה משמעותית בשנים האחרונות, וזאת למרות תמורות בלתי מבוטלות שחלו אצל בני ובנות המגזר.

מקור אחד להיכרויות הוא דרך חברים. רבים מהצעירים והצעירות בציבור הדתי לאומי אוהבים לשדך בין חבריהם ורואים בכך מצווה של ממש. בהקשר זה מספר ג’רבי על אחד המוסדות המפורסמים של הציבור הדתי, סעודת השבת, שבמקרים רבים משמשת גם כפלטפורמה להיכרויות.

מקור בולט שני הוא שדכנים ושדכניות מקצועיים. חשוב לציין כי בניגוד למגזר החילוני, משרדי השידוכים המתמקדים בציבור הדתי לאומי עושים זאת ברוב המקרים שלא לשם רווח כספי אלא מתוך שליחות, ובהתאם גובים סכומי כסף צנועים עבור שירותיהם (על-מנת לכסות את ההוצאות) ולעתים אף מעניקים את השירות בחינם. לצד משרדי השידוכים ישנן עמותות וגופים אחרים שמארגנים מסיבות פנויים פנויות מהציבור הדתי ופעילויות אחרות על מנת להעניק לרווקים ולרווקות הזדמנויות להיכרויות – גם כן בעלויות נמוכות.

גם בתי הכנסת מהווים לעתים זירת היכרויות, וכך גם פעילויות פוליטיות (הציבור הדתי לאומי ידוע במעורבות הגבוהה שלו בנעשה בארץ) ופעילויות אינטלקטואליות. בימינו ישנם דתיים אשר נעזרים גם באתרי אינטרנט למטרת היכרות, אם כי באחוזים נמוכים יותר ביחס לחילוניים.

איפה נפגשים לדייט הראשון?

בחלק מהמקרים הדייט הראשון יתבצע בבית קפה, אולם במקרים רבים אחרים תועדף דווקא האופציה של טיול לילי נינוח באתר אטרקטיבי – הן מתוך חיבה לטיולים רגליים והן מתוך רצון לחסוך כסף (ובפרט כשמדובר בתלמידי ישיבות ההסדר, שהכנסתם זעומה), מה גם שישיבה בבית קפה עדיין אינה בילוי רווח במגזר הדתי לאומי.

מתי ממסדים את הקשר?

בדרך כלל לזוג שיוצא במשך שנה תתחיל הסביבה לרמוז שהגיע הזמן למסד את הקשר, או לחילופין להפסיק את המפגשים שאינם מובילים לכדי חופה וכך לחזור ל”שוק” ולמצוא את ה”אחת” או ה”אחד”.

יחד עם זאת בשנים האחרונות ניתן לזהות מגמה לפיה ישנם זוגות ש”מושכים” זמן רב יותר עד החתונה, ואפילו מקרים של מגורים משותפים עוד לפני החופה. חלק ממנהיגי הציבור הדתי לאומי מסתייגים מהתופעה וחוששים ממנה, אולם להערכתו של שר שלום ג’רבי מדובר במגמה בלתי נמנעת.

איך משפיע השירות הלאומי אזרחי על “מעמדן” של המתנדבות?

שירות לאומי אזרחי מהווה נקודת זכות של ממש, ואם תרצו זו סיבה טובה נוספת עבור בנות המגזר הדתי להתנדב לשירות הלאומי אזרחי ר הדתי (וכמובן שכראש רשות השירות הלאומי אזרחי, שר שלום ג’רבי מברך על כך).

“נקודות הזכות” מוענקות בגלל שהתנדבות נתפשת כתכונה מצוינת, וגם בגלל שישנם צעירים דתיים שמסתייגים משירות של בנות דתיות בצה”ל עקב החשש שמא הדבר יגרום להן להתרחק מהדת. פרמטרים חשובים נוספים המשפיעים על ה”אטרקטיביות” של כל שידוך הם רמת ההשכלה, הגיל ולעתים גם להופעה החיצונית יש משקל מסוים.

?