שר שלום ג’רבי על מסלולי שירות לאומי לזוגות נשואים

השירות הלאומי אזרחי מאפשר לצעירים וצעירות שפטורים משירות בצה”ל להתגייס בכל זאת – לטובת החברה בישראל, וזאת במסגרת מגוון רחב של עמותות וארגונים, החל ממגן דוד אדום, דרך משרדי ממשלה שונים וכלה בחוות החופש. באופן טבעי רוב המתנדבים והמתנדבות אינם נשואים עדיין, שהרי מדובר באנשים צעירים בתחילת חייהם הבוגרים, אבל גם מי שכבר עמדו מתחת לחופה יכולים ומוזמנים כמובן להצטרף לשירות הלאומי. במקרים אחרים מתחתנים בני ובנות השירות הלאומי תוך כדי השירות (ובמקרה זה זכאים ל-7 ימי חופשה), ובכל מקרה למי שכבר הקים משפחה בישראל ישנם שיקולים שונים בבחירת מקום השירות.

בפרט תועדף מן הסתם אופציה קרובה לבית, כך שניתן יהיה לשלב את ההתנדבות עם חיי המשפחה, שהרי גם זוגיות משמעותית מחייבת טיפוח והשקעה. שר שלום ג’רבי, ראש רשות השירות הלאומי אזרחי, ובעצמו נשוי ואב לחמישה שיודע דבר או שניים על שילוב בין תפקידים משמעותיים לבין בילוי זמן איכות עם המשפחה, ממליץ על מספר אופציות התנדבות לדוגמה עבור זוגות נשואים.

בית ספר לחינוך מיוחד בחיפה

לחיפאים שבינינו ממליץ שר שלום ג’רבי על בית ספר גניגר – בית ספר לגילאי 7 עד 21 לבעלי פיגור בינוני, תסמונת דאון, שיתוק מוחין, הפרעות התנהגותיות או בעיות פסיכיאטריות, וכן צעירים הסובלים מהזנחה סביבתית.

תפקידם של בני ובנות השירות הוא לסייע למורות בכיתות – תפקיד מאתגר ורב משמעות, שבסופו של דבר תורם גם לתפקוד כבעל/ אישה/ הורה.

בית רבקה בפתח תקווה

לתושבי אזור המרכז, ובפרט למי שמתגורר באם המושבות, מציע שר שלום ג’רבי לשקול את אופציית ההתנדבות בבית רבקה – בית חולים גריאטרי שיקומי, שבו מסייעים מתנדבי ומתנדבות השירות הלאומי (כולל זוגות נשואים, שאגב יכולים לבצע את השירות ביחד) לצוות במקום במגוון תפקידים: החל מחלוקת מזון לקשישים, דרך עבודות משרדיות וכלה בליווי הנזקקים לכך אל מרפאות החוץ.

בכל מקרה מדובר בחוויה מעצימה מאוד, ויקרת ערך, שכן הקשישים שמגיעים לבית רבקה זקוקים לעזרה כמו גם לתמיכה רגשית – ומי שיספק להם אותה יזכה בעצמו לסיפוק רב.

בית לאה רבין בחולון

מקום נוסף באזור המרכז שבו ניתן לעזור למי שבאמת זקוק לכך הוא בית לאה רבין בחולון – הוסטל השייך לאלו”ט, ושבו חיים בוגרים אוטיסטים (מעל לגיל 21).

בני ובנות השירות שמגיעים לבית לאה רבין מסייעים לצוות הטיפולי-חינוכי במקום במגוון רחב של פעילויות, כשהמטרה היא כמובן להעניק לבוגרים בעלי האוטיזם איכות חיים מקסימלית ובעיקר יכולת למצות את יכולותיהם ולחוש בעלי ערך – וגם זו חוויה שמעצבת מאוד את האישיות של בני ובנות השירות ובסופו של דבר תורמת גם לזוגיות ולחיי הנישואין.

כפר הילדים הדרוזים בחורפיש

כפר הילדים הדרוזים בחורפיש הוא מסגרת ייחודית שמאגדת מספר משפחתונים שבהם מחונכים כמה עשרות ילדים ברוח המסורת הדרוזית העשירה, ותוך שמירה קפדנית על המנהגים וההווי של העדה.

ההתנדבות בכפר מיועדת לדוברי השפה הערבית על בוריה, ושעות הפעילות הן 13:00-19:00 כשבפרט מושם דגש על עזרה בהכנת שיעורי הבית.

שר שלום ג’רבי מדגיש כי גם במגזר היהודי ישנן כמובן אופציות רבות להתנדבות במסגרות עם ילדים קטנים, וכך לזכות בהתנסות שממנה ניתן ללמוד רבות ובעצם בהכנה אפקטיבית להתרחבות עתידית של המשפחה.

מדוע ממליץ שר שלום גרבי על שירות בחוות החופש?

שר שלום ג’רבי מאמין כי גם לבעלי החיים מגיעים חיים טובים יותר, ובהתאם ישנן במסגרת השירות הלאומי אזרחי לא מעט אופציות שמאפשרות התנדבות עם בעלי חיים. אחת הבולטות שבהן היא חוות החופש – חווה שבה זוכים בעלי חיים שניצלו מהמשקים התעשייתיים לשיקום ובעיקר חמלה ואהבה, שתי איכויות שמהוות את הבסיס גם לנישואין יציבים ומאושרים.

?