איך להיערך לחתונה בעזרת עסקים משפחתיים?

כל מי שהתארח בשנים האחרונות בחתונה יודע עד כמה הן הפכו לאירועים מושקעים במיוחד, הפקות של ממש, ולמעשה גם מי שלא פקד אולמות אירועים וגני אירועים מודע להיקף הרחב של ההכנות לחתונה. בחירת קונספט, התלבטות בין אירוע באולם לבין חתונה בגן אירועים ואולי בכלל בחיק הטבע, קייטרינג, בר, בחירת צלמ/ת, איזו מוזיקה תנוגן בחתונה, הרכבת רשימת אורחים, לבוש לחתן, שמלת כלה ובגדים נוספים אותם היא תלבש במהלך הערב, אילו אטרקציות תכלול החתונה ועוד ועוד החלטות ובחירות שיש לבצע.

בכל אחד מהתחומים הנ”ל ישנן באופן טבעי אפשרויות רבות: עסקים רבים מציעים שירותי קייטרינג (כולל כאלה ספציפיים מאוד דוגמת קייטרינג טבעוני למשל), חברות רבות מתמחות בהתאמת מוזיקה לאירועים ובפרט לחתונות, חיפוש אחר “צלם חתונה” או “צילום חתונות” מניב אינספור תוצאות, בתי האופנה בהם ניתן להתלבש לקראת חתונה גם הם רבים ובאופן כללי כל חתן וכל כלה (וכל מי שמסייע להם בהכנות לאירוע, בין אם התבקש לעשות זאת ובין אם נידב את עצמו…) מוצאים עצמם לא פעם מתקשים לבחור מבין שפע האפשרויות.

מתן עדיפות לעסקים משפחתיים עשוי לסייע בצורה ניכרת לזוג הצעיר (וגם המעט פחות צעיר, שהרי בימינו הולכות ומתרבות גם החתונות שהן סיבוב שני לבני הזוג) ולהבטיח חתונה מוצלחת במיוחד.

מהם עסקים משפחתיים?                             

עסקים משפחתיים מוגדרים ככאלה הנמצאים בבעלות בני משפחה גרעינית ומנוהלים על ידה, כשבחלק מהמקרים גם רוב העובדים או אפילו כולם נמנים על בני המשפחה.

רוב רובם של העסקים בארץ, ובפרט אלה הקטנים והבינוניים (שלכשעצמם מהווים את רוב רובם של העסקים בישראל), הם עסקים משפחתיים, וביניהם, באופן טבעי, ניתן למצוא שירותי קייטרינג, חברות מוזיקה לאירועים, עסקים בתחום שזירת הפרחים ויצירת סידורי פרחים לחתונות, סטודיואים לעיצוב שמלות כלה או בתי אופנה להלבשת גברים ושאר עסקים המהווים חלק בלתי נפרד מההכנות לחתונה.

עסק משפחתי שכזה יכול להיות שני אחים שעובדים יחד ביצירת מוזיקה לחתונות, צלמת שבעלה הוא איש השיווק וניהול החשבונות שלה, אב ובתו שמביאים לידי ביטוי יחד את הכישרון הקולינארי שלהם במסגרת שירותי קייטרינג וגם עסקים גדולים יותר – למשל בית אופנה שאת התפקידים השונים בו ממלאים 5-6 בני משפחה אחת.

היתרונות של עסק משפחתי

עסק משפחתי נולד ברוב המקרים כתוצאה מחלום של אחד מבני המשפחה בתוספת הירתמות של בני משפחה אחרים להגשמת אותו חלום. עסקים שכאלה, מטבע הדברים, נהנים מרמת לכידות גבוהה של העובדים בהם, ובסופו של דבר תחושת הסיפוק המלא של בעלי העסק מניבה תוצאות טובות הרבה יותר ללקוחות.

בנוסף, לעסקים משפחתיים יש דרייב גדול הרבה יותר להצליח וכתוצאה מכך מסירות גבוהה לכל לקוח ולקוח ונכונות לבצע עבורו מאמצים רבים במיוחד.

בתחום ההכנות לחתונות, יש לעסקים אלה יתרון נוסף – הם עוטפים את החתן והכלה באווירה משפחתית חמימה המסייעת להם לצלוח את התקופה המרגשת אך במקביל רווית הלחצים והמתחים (הן בשל העומס הרב המוטל עליהם והן בשל החששות הטבעיים לקראת השינוי הדרמטי בחיים) של ההכנות לחתונה.

ממה כדאי להיזהר?

לצד היתרונות הרבים של עסקים משפחתיים, ישנם גם חסרונות לעסקים אלה ובראשם הפוטנציאל להתלקחות מריבות סוערות בשל חוסר יכולת להפריד בצורה נכונה את העסק והמשפחה.

במקרים שבהם מתיחויות משפחתיות או משקעים שנוצרו עם הזמן (דבר שמאפיין כל משפחה) משפיעים לרעה על ניהול העסק, עלולים החתן והכלה לסבול מפגיעה כפולה – גם קבלת שירות לקוי וגם היחשפות לדוגמה שלילית של חיי משפחה (אם כי גם ממנה ניתן כמובן ללמוד ולצאת נשכרים). מומלץ להקדיש את מפגש ההיכרות הראשון גם לצורך התרשמות מהיחסים בין בני המשפחה המתפעלים את העסק וכדאי לתת לאינטואיציה לומר את שלה.

?