כך תתכננו את תקציב החתונה בצורה מוצלחת ונכונה

לא קל לפענח את תקציב החתונה שלכם. אם אתם כמו רוב הזוגות המתחתנים בימינו, אתם בוודאי מתכננים את המסיבה הגדולה ביותר שאי פעם ערכתם, וגם היקרה ביותר. כדי לערוך תקציב מוצלח, תצטרכו לסמן את מקור המימון ולהכין גיליון אלקטרוני מפורט שיעזור לכם לא לגלוש אל מעבר לגבולות התכנון, להתכונן לעלויות בלתי צפויות ולבצע קיצוצים משמעותיים אם נראה שאתם עומדים לחרוג מגבולות התקציב.

זו עבודה קשה, ברור, אבל לא צריך לסיים לימודי כלכלה כדי לבצע אותה כראוי. השקעת זמן ואנרגיה כעת, תבטיח שתוכלו לחיות באושר ועושר עד עצם היום הזה. אז איך בדיוק בונים תקציב חתונה שתוכלו לעמוד בו?

 

להבין את המקורות הכספיים שלכם

מי מממן את החתונה, רק שניכם? או אולי ההורים שלכם ובני משפחה אחרים שרוצים לסייע? לא משנה מי עוזר לכם לממן את החתונה, הניסיון לגלות מי מוכן לעשות זאת הוא הצעד הראשון הטוב ביותר לתכנון התקציב הכולל שלכם.

בדקו כמה כל צד מוכן להשקיע, או באיזה היבט ספציפי בחתונה הם מוכנים לטפל. למשל, אולי הסבתא רוצה לקנות את שמלת הכלה?

כן, ברור ששיחות על כסף יכולות להיות מביכות מאוד, אבל כשתדעו מי מוכן לעזור לכם לממן את החתונה (אולי גם כמתנת חתונה), תוכלו להבין את מגבלות התקציב שלכם. הקפידו לבצע שיחות אלה בצורה מכובדת, ותכינו את עצמכם לשמוע גם סירובים אדיבים. בקיצור, אל תניחו מראש שאנשים קרובים אליכם יהיו מוכנים או מסוגלים לעזור לכם לכסות את עלויות החתונה, אבל זה בטח לא מזיק לשאול.

 

עקבו אחר ההוצאות שלכם

צרו גיליון אלקטרוני עם 3 עמודות הוצאות: משוער, משתנה, סופי. לאלה הוסיפו גם עמודת הערות.

  • עמודת ׳משוער׳: כאן תרשמו את העלויות שבדקתם וחקרתם באינטרנט או בטלפון.
  • עמודת ׳משתנה׳: כאן תרשמו את הצעות המחיר המשוערות שקיבלתם מספקים שבדקתם
  • עמודת ׳סופי׳: כאן תרשמו את הסכום הסופי שתידרשו לשלם לכול ספק.

התחילו ברישום הוצאות התשלום לספקים, כי זה הנתח הגדול ביותר בתקציב החתונה, והגורם המרכזי בקביעת מספר האורחים. בדקו אם הצעות המחיר כולל מע״מ או לא, ובכול מקרה רשמו את הסכום כולל מע״מ.

אפשר להוסיף גם עמודה עבור תשלום משוער לטיפים. ואם הספק כלל את הטיפים (למשל למלצרים) בתוך הצעת המחיר, ציינו זאת בעמודת ׳הערות׳.

 

היכונו להפתעות לא צפויות

לפני שאתם חותמים על חוזה עם הספק, או קונים שקיות מתנה לאורחים, קראו את האותיות הקטנות. לפעמים, הוצאות שנראות קטנות בשלב המוקדם עשויות להצטבר במהירות. אם הסכום הכולל של הפריט לא משתלב בתקציב הכולל שלכם, נסו להפחית אותו. לדוגמה:

  • הובלת ספקים – אם אתם שוכרים להקה מחוץ לעיר, יתכן שתצטרכו לשלם עבור הטנדר שיסיע אותם.
  • עמלות התקנה ופירוק – לא תמיד הניקיון והפירוק כלולים במחיר, וייתכן שתצטרכו לשלם תעריפים של שעות נוספות, בהתאם לשעה שבה המסיבה שלכם מסתיימת.
  • גישה דיגיטלית – יש צלמים שגובים סכומים נכבדים כדי לאפשר לכם לצפות ולשתף באינטרנט את התמונות שצילמו בחתונה.

 

העריכו את מספר האורחים שלכם

העלות של החתונה מבוססת בעיקר על מספר האורחים. מספר המוזמנים שיגיעו לאירוע יקבע לא רק את גודל האולם הנדרש לקיום החתונה שלכם, אלא גם כמה מנות אוכל ואלכוהול תצטרכו לספק (אגב, אלה שתיים מהוצאות החתונה הגדולות ביותר).

הסתכלות על החתונה שלכם כאל הוצאה ׳לאדם׳, תעזור לכם להתבונן בעלויות מהפרספקטיבה הנכונה. מספר האורחים שלכם יוצר את מספר הפריטים שתצטרכו לשלם עבורם כולל: הזמנות, השכרת שולחן וכיסאות או מתנות לאורחים.

הדרך הטובה ביותר לצמצם את עלויות החתונה מלכתחילה, היא לערוך רשימת אורחים אסטרטגית.

 

מצאו דרכים לחסוך

התכנון שלכם עבר את גבולות התקציב? נסו לקצץ את ההוצאות בצורה משמעותית. למשל, שנו את מיקום האירוע. במקום אולם אירועים מפואר, נסו למצוא מקום פנוי שיעלה לכם פחות. עם זאת, במקומות פחות מהודרים ייתכן שתצטרכו לדאוג בעצמכם כדי להביא שולחנות, כיסאות וכלי אוכל. לכן, לפני שאתם מתחייבים, העריכו את המחיר הכולל של חתונה באולם שמציע לכם הכול תחת קורת גג אחת, לעומת מקום אחר שבו תצטרכו להתקשר לכול ספק בנפרד.

?