ירדנה עובדיה וההשקעה הגדולה

ההיערכות לקראת חתונה וההחלטות הרבות הכרוכות בארגונה מעוררות לא מעט חילוקי דעות ומתחים בין האו-טו-טו חתן וכלה. הדבר, כמובן, טבעי: מדובר בשני בני אדם שאוהבים מאוד זה את זה אבל גם ניחנים באישיות שונה והעדפות שונות, ולא בהכרח חייבים להסכים על איזה שיר ילווה אותם לחופה או על זהות הצלם שינציח את הרגע המרגש – אבל כשההורים של אחד הצדדים או שניהם בוחשים גם הם בקלחת, וברוב המקרים ההורים של החתן ושל הכלה דורשים להיות חלק מצוות ההפקה, המצב כבר עלול להסתבך ואף להוביל לפיצוץ.

איך נמנעים מכך? החתונה של בתה של ירדנה עובדיה, אורטל, עם אהוב ליבה אורון, היא דוגמה מצוינת לשיתוף פעולה בין החתן והכלה לבין ההורים.

צרת רבים חצי נחמה?

אם ההורים שלכם משגעים אתכם לפני החתונה, ראשית כדאי לכם לדעת שאתם לא לבד. על פי סקר שנערך בשנת 2013, מעורבות יתר של ההורים היא הנושא הטעון ביותר – קרוב ל- 30% מבין הזוגות הטריים שהשתתפו בסקר ציינו אותו כזה שעורר את חילוקי הדעות המעיקים והמתסכלים ביותר (לעומת רק 15% שסוגיית סידור השולחנות יצרה מתחים לקראת חתונתם ו- 25% שציינו את התקציב לחתונה).

למעשה, לא צריך סקר כדי לדעת שזוגות צעירים רבים חשים מצוקה לנוכח מעורבות יתר של הוריהם לקראת החתונה, וכולנו מכירים כמה וכמה (וכמה…) כלות שצרחו על האמהות של בעליהן, אבות שנשבעו שלא יגיעו לחתונה (אבל בסוף “נשברו”…) ובאופן כללי משפחות שהאירוע שאמור להיות משמח הותיר משקעים רבים. יחד עם זאת, למרות שהסוגיה בהחלט מהווה צרת רבים אין בכך מן הנחמה.

בעל המאה הוא בעל הדעה?

כשבתה של ירדנה עובדיה בישרה לה בהתרגשות על הצעת הנישואין של אורון (שהתרחשה, אגב, בוונציה) היה ברור לאשת העסקים הנמרצת כי היא זו שתממן את החתונה, שכן מבחינת ירדנה עובדיה הסיבה לקום בבוקר ולצאת לעבודה היא הילדים והרצון שלה להעניק להם את החיים הטובים ביותר שרק אפשר.

אולם לא רק אנשי עסקים מצליחים בסדר גודל של ירדנה עובדיה מממנים לילדיהם את החתונה: על פי הסקר הנ”ל משנת 2013, אחת מכל 5 חתונות מומנה במלואה על ידי ההורים, ועוד 2 מכל 5 חתונות מומנו בחלקן על ידי הורי החתן ו/או הכלה.

אמנם “בעל המאה הוא בעל הדעה” כבר לא תופס בכל מצב, אולם בכל הקשור לחתונות עדיין הורים רבים מאמינים כי אם הם נדרשים לשלם עליהן, הרי שזכותם המלאה להחליט איפה הן יתקיימו, מאילו מטעמים יורכב התפריט ואיך ייראה סידור הפרחים על השולחנות.

ירדנה עובדיה – הכל למען הילדים

חשוב להדגיש: זוג צעיר שינסה להרחיק את הוריו לחלוטין ממעורבות בתכנון החתונה, ובפרט כשהם לוקחים חלק כזה או אחר במימון האירוע, נידון לכישלון.

אז איך מצליחים ליצור אירוע שכולם ייהנו בו בלי לאבד את השפיות בדרך אליו? האחריות היא בעיקר של ההורים, שמשקיעים משאבים רבים בילדים, גם כשהם כבר גדולים, אבל חייבים במקביל להבין שככל שהילד מתבגר (וחתן וכלה הם כבר ילדים גדולים לגמרי…) כך צריך לשחרר ולאפשר לגוזלים לעוף באמת ולא לתפוס להם בכנפיים – רק כך הם יהפכו לעצמאיים וימצו את יכולותיהם. מבחינה זו ירדנה עובדיה היא דוגמה נהדרת שכן למרות הרצון העז שלה לתת לילדים עוד ועוד והדומיננטיות הטבועה באופייה היא תמיד ידעה להעניק מרחב נשימה לילדיה וכך גם בתכנון חתונתה של אורטל.

וגם לזוג הצעיר חלק באחריות: כדאי מאוד למצוא תחומים פחות קריטיים בעיניהם ובהם “לוותר” להורים, כדי שגם הם ירגישו שותפים ושהם לא מאבדים לגמרי את ה”גוזלים”.

?