כמה תשלמו בעד החתונה?

חתונה היא כבר מזמן לא רק חתן וכלה שנשבעים אמונים זה לזו ומצהירים כי יחיו יחד, יהיה מה שיהיה. חתונה היא גם, ולפעמים אפילו בעיקר, הפקה גרנדיוזית בתקציב נכבד, כך שהשאלה כמה עולה חתונה מעסיקה רבים וטובים.

תשובה חד משמעית לשאלה זו כמובן אין. עלות ארגון חתונה משתרעת על טווח רחב מאוד, מסכום צנוע לחתונה אינטימית בחיק הטבע עם בני המשפחה הקרובה והחברים הטובים ועד למיליוני שקלים לחתונות של בני האלפיון העליון (ואלה שרוצים לעשות רושם כאילו הם שם), שבהן החתן והכלה מגיעים במסוק וקלמרי סגול עם רליש צלופח וחלמון שליו מגיע בכדור פורח.

מה כוללת עלות חתונה?

כמה עולה חתונההרצון ליצור חוויה בלתי נשכחת, ולהרשים את האורחים, המתורגלים בגירויים שונים ומשונים, יותר מבכל חתונה אחרת בה היו בחייהם, מביא לכך שעבור זוגות רבים התשובה לשאלה כמה עולה חתונה היא “יותר ממה שאנחנו יכולים להוציא עליה” – ובכל זאת הם יבחרו במרכיבים יקרים במיוחד לחתונתם מתוך מחשבה שכך הם ייצרו אפקט “וואו!”

המרכיבים של עלות חתונה הם אולם או גן אירועים, בין אם אולמות אירועים בשרון או כל איזור בארץ (אלא אם כן מדובר בחתונה בחיק הטבע), בגדים לכלה ולחתן (וכמקובל בימינו, יותר ממערכת לבוש אחת), סידורי פרחים, לימוזינה (או מסוק…), מוזיקה (מהבן של השכנים ששולט בכל סוגי המוזיקה ומוכן לשמח את האורחים כמעט בהתנדבות ועד להופעה של רגב הוד או רון שובל), צילום, איפור, תספורות – וכמובן מזכרות קטנות לחתונה, אותן מתנות קטנות ולא מאוד יקרות שמהוות דרך נעימה להגיד תודה לאורחים על שבאו לאירוע (וכמובן על הצ’ק…)

מרכיב משמעותי נוסף בתשובה לשאלה כמה עולה חתונה הוא עלות הקייטרינג לחתונה. כמובן שגם במרכיב זה טווח המחירים הוא רחב מאוד, בהתאם לתפריט הנבחר (למשל, האם הוא כולל בשר ועד כמה אלכוהול יישפך בחתונה) ולמידת הסלבריטאיות של השף האמון עליו.

עוד צריך לקחת בחשבון עלות טבעות נישואין (וגם אירוסין), ומאחר שהכנות לחתונה הן כה אינטנסיביות ודורשות השקעה של זמן רב במיוחד, ולפעמים אין ברירה אלא לוותר על ימי עבודה, או לפחות חלקים מהם – הרי שצריך לשקלל גם הפסד שכר פוטנציאלי על מנת לקבל תשובה מדויקת לשאלה כמה עולה חתונה. מי שרוצה לקבל תשובה, ממש ממש מדויקת, לשאלה כמה עולה חתונה, צריך לכלול בתוך החישוב גם את העלות של מסיבות הרווקות והרווקים (אמנם את אלה מארגנים החברים הטובים, אבל כשיגיע תורם להתחתן אתם תצטרכו לממן להם מסיבה דומה) – כך שאין פלא כי במקרים רבים הכנות לחתונה כוללות בקשה מהבנקאי האישי לאשר הלוואה (בתקווה שהצ’קים של האורחים יאפשרו החזרתה…)

כמה עולה חתונה – וכמה לכתוב בצ’ק?

העלות הגבוהה של ארגון חתונה הופכת אותה לסוג של עסק כלכלי, שכמובן חפץ ברווחים, כך שגם כמעט כל מי שמוזמן לחתונה בימינו, מתחבט בשאלה כמה עולה חתונה, כדי לדעת כמה לכתוב בצ’ק.

כמובן שגם לשאלה זו אין תשובה חד משמעית, שהרי הסכום הנכתב בכל צ’ק הנמסר לחתן וכלה תלוי לא רק בעלות החתונה, אלא במידת הקרבה אל הזוג הצעיר, במצבו הכלכלי של האורח, במספר הנפשות המגיעות איתו ובעוד שורה ארוכה של פרמטרים שלפעמים האורח כלל לא מודע אליהם ובכל מקרה קשה מאד לתרגם אותם למספרים, ואולי לא כדאי. כדאי לזכור שחתונה היא קודם כל אירוע מרגש המוכיח כי המין האנושי הוא אופטימי מטבעו, וכי הדבר הכי חשוב הוא אהבה (“אי אפשר לקנות אהבה”, שרו הביטלס – וצדקו), כך שלפעמים כדאי להתעלם מהשאלה כמה עולה חתונה, ולכתוב את הצ’ק לא על סמך טבלאות אקסל מסובכות אלא בהתאם לצו הלב.

?