מידע על טבעות נישואין

טבעת נישואין היא חלק בלתי נפרד מכל חתונה – ענידת הטבעת על אצבע הכלה על ידי החתן היא אקט סימבולי המסמל את הפיכת האישה לאשת איש. על פי ההלכה היהודית הטבעת צריכה להיות פשוטה במיוחד, כדי להראות שהחתונה לא נערכת מתוך בצע כסף. אולם, כל מי שהזדמן לחתונה כזו או אחרת מן הסתם הבחין כי במקרים רבים המציאות שונה שכן טבעות נישואין רבות שוות סכומי כסף נכבדים ביותר.

טבעת על פי ההלכה

כאמור, על פי ההלכה, טבעות נישואין חייבות להיות פשוטות, על מנת ששיקולים כלכליים לא יהיו מעורבים בקידושין – כך שאין לשבץ בה יהלומים או אבנים טובות, והמחמירים אף אוסרים על כל חריטה על הטבעת או עיטורה בכל צורה שהיא. בנוסף אמורה הטבעת אותה עונד החתן לכלה מתחת לחופה להיות עשויה מחומר אחד בלבד.

הנוהג המקובל הוא שטבעות נישואין נקנות בכסף מזומן בלבד – תשלום בצ’ק או בכרטיס אשראי עלול ליצור מצב שבו אין ודאות כי הטבעת אכן שייכת לחתן ובעקבות כך הקידושין באופן כללי הופכים להיות מוטלים בספק. עוד מקובל לענוד טבעת זו על האצבע המורה של ידה השמאלית של הכלה (כשמקדשים מתחת לחופה), ואחר כך להעבירה אל הקמיצה של אותה יד.

למרות המגבלות שמטילה ההלכה היהודית על טבעת נישואין, המבחר בתחום זה הוא עצום ומפתה, ולא בכדי כמעט ואין חתן וכלה שלא מבלים ימים רבים ושעות אינספור בהתלבטויות מול תצוגות נוצצות של טבעות מכל הסוגים וכל המינים. למעשה, המגבלות מאלצות את מעצבי הטבעות המשמשות לנישואין להיות יצירתיים במיוחד כך שהחיסרון לכאורה הוא דווקא יתרון שמניב תוצאות יפהפיות: אי אפשר לשבץ יהלום? אפשר להרכיב טבעת על טבעת. חובה להשתמש בחומר אחד בלבד (זהב לבן, זהב צהוב או כסף)? אפשר לשחק עם המרקם ועם העובי והרוחב של הטבעת, כך שלא בכל היקפה העובי והרוחב יהיו זהים, ובכך ליצור צורות מרתקות – וכמובן שישנם גם סוגים שונים של עיצובים, מהקלאסי דרך הרטרו ועד למודרני, מהשמרני ועד לנועז. חשוב להקפיד לרכוש את הטבעת רק במקום אמין ורציני, כדי לא ליפול קורבן לזיופים, אולם כמובן שאין חובה לקנות דווקא את הטבעת היקרה ביותר שיש: המבחר הרחב בתחום מבטיח טבעות יפהפיות במחירים סבירים.

מחירה של הטבעת משפיע משמעותית על התשובה לשאלה מה מחיר חתונה כזו או אחרת – אם כי בניגוד לרוב המרכיבים בארגון חתונה (קייטרינג, מוזיקה, סידורי פרחים, לימוזינה וכו’), שהם חד פעמיים הרי שהטבעת לפחות נשארת ברשות הכלה גם לאחר שהחגיגה נגמרת.

חשוב להדגיש שאמנם ענידת טבעת נישואין היא מנהג הלכתי, אולם אין פירוש הדבר כי בחתונה בסגנון אזרחי לא תיענד טבעת על ידה של הכלה, ובאופן כללי הכנות לחתונה כוללות תמיד גם שוטטות בין חנויות תכשיטים שונות.

טבעות נישואין לגבר

ההלכה היהודית מחייבת את החתן לענוד טבעת על אצבעה של הכלה ואוסרת אקט הפוך, כלומר, ענידת טבעות נישואין על ידי כלות על אצבעותיהם של חתנים – שכן מדובר באקט המסמל קניין, ובהלכה האישה היא קניינו של הגבר. יחד עם זאת, בחתונות רבות תראו חתן וכלה העונדים זה לזו טבעות, גם מתוך רצון להצהיר על שוויוניות ועל כך שהקניין הוא הדדי וגם כי גברים בימינו באופן כללי נוטים יותר להתהדר בתכשיטים.

ואכן, הכנות לחתונה כוללות במקרים רבים חיפושים קדחתניים אחרי שתי טבעות נישואין – האחת לחתן והשנייה לכלה – ואילו גברים שלא רוצים לעבור על פסיקת ההלכה (יש הרבנים הרואים בענידת טבעת נישואין לחתן מנהג מגונה) יוכלו להתנחם בענידת טבעות אירוסין יפהפיות ומרשימות.

?