מידע על טבעות אירוסין

כל חתונה מתחילה באירוסין – מנהג שכבר היה נדמה כאילו פס מן העולם, אולם שב ותפס לו מקום של כבוד כשעוד לפני ארגון חתונה והפיכתם של בני זוג לחתן וכלה, הם הופכים מאורסים. לאירוסין אין תוקף של ממש או משמעות מבחינת החוק, וזוהי בעיקר הצהרת כוונות של בני הזוג על רצונם למסד את הקשר בעתיד הנראה לעין, מתוך אמונה כי הכנות לחתונה וכמובן החתונה עצמה הם רק עניין של זמן.

מעבר להצהרת הכוונות, וְלְהֶיוֹת האירוסין שלב נוסף בהעמקת קשר זוגי – שמתגלה כיציב, מעצים הדדית ומלא רגעי אושר שמספקים אופטימיות והבטחה לעתיד ורוד במיוחד – הרי שהאירוסין הם תירוץ נהדר לקנות תכשיט נוצץ ויפה במיוחד: טבעת אירוסין.

קשה לדעת מתי בדיוק החלו גברים לתת לנשותיהם לעתיד טבעות אירוסין, אולם בעת המודרנית תועד לראשונה מנהג זה בשנת 1477, כשמקסימיליאן ה-1 העניק טבעת לארוסתו המאושרת, מארי דוכסית בורגונדי.

טבעות אירוסין – אי אפשר לקנות אהבה, אבל אפשר לשבץ בה יהלוםטבעות אירוסין

רכישת טבעות אירוסין הוא אחד השלבים הכיפיים בהכנות לחתונה. ראשית, החתונה עדיין רחוקה למדי, דבר המפחית את מימד הלחץ. שנית, השלב הזה כרוך בקבלת הצעת נישואין, שגם היא לרוב אירוע מרגש ומלא חדווה וציפייה לעתיד. בנוסף, טבעות אירוסין הן פריט יפהפה, ומעבר לסמליות העמוקה הטמונה בהן הן פשוט מוסיפות חן רב לעונדים אותן.

ישנן טבעות אירוסין מיהלומים עשויות יחד עם זהב לבן וישנן כאלה מזהב צהוב. גם מספר היהלומים וכמובן גודלם, מידת ניקיונם ורמת הליטוש שלהם משתנה מטבעת לטבעת ומעניק לכל אחת אופי משלה – ובאופן טבעי גם מחיר משלה: טווח המחירים של טבעת אירוסין הוא רחב במיוחד, כך שכל אחד יכול למצוא טבעת יפה בהתאם לתקציב העומד לרשותו. מומלץ מאוד לבחון כמה וכמה (וכמה וכמה…) אפשרויות – גם כדי למצוא את הטבעת המתאימה ביותר ליד ובמחיר הנוח ביותר לכיס, וגם כי מדובר בבילוי זוגי מלבב למדי. חשוב לרכוש את הטבעת המציינת את האירוסין במקום אמין ורציני על מנת שלא ליפול במלכודת של זיופים ולכן רצוי לבחור מקומות אמינים כמו לדוגמא לרכוש טבעות אירוסין מהבורסה או מכל מקום בעל המלצות .

פרמטר נוסף שחובה לשים אליו לב במהלך בחירת טבעת אירוסין הוא אופן השיבוץ. בין סוגי השיבוץ הפופולאריים במיוחד ניתן לציין את שיבוץ השטיח – טבעת שבה יהלומים קטנים משובצים בצפיפות ויוצרים מעין שטיח. שיבוץ זה דורש מיומנות גבוהה ונחשב יוקרתי עד מאוד. שיבוץ סוליטר – טבעת קלאסית שבחלקה הקדמי יהלום אחד, בדרך כלל גדול. שיבוץ בכוס – טבעת שיש בה שקע עמוק ובתוכו נח יהלום נוצץ. שיבוץ אינוויזיבל – טבעת יוקרתית במיוחד אף היא, שבה ארבעה יהלומים משובצים זה לצד זה ונלחצים זה אל זה על מנת ליצור צורה של יהלום אחד גדול.

טבעת אירוסין נהוג לענוד על הקמיצה של היד השמאלית, ככל הנראה מתוך אמונה שמאצבע זו יוצא וריד המגיע עד הלב.

אירוסין בחברה החרדית

ברוב רובם המוחלט של המקרים חתונה דתית או חרדית היא תוצר של שידוך (שלפעמים אף החל להיות מתוכנן עוד כשהחתן וכלה המיועדים היו פעוטות והמשפחות החליטו כי הם מתאימים זה לזו).

כשהכלה והחתן מגיעים לפרקם, הם זוכים גם להיפגש – בלוויית הוריהם, אחיהם ושאר האחראים לשידוך. לאחר מספר מפגשים, והיכרות מסוימת בין בני הזוג לעתיד, מתקיים ה”מפגש הקובע” ואם מושגת בו הסכמה בין המשפחות לגבי נושאים כספיים בעיקר, מוכרזים האירוסין – אירוע זה נקרא “ווֹרְט”, והוא מתרחש בחוג מצומצם יחסית, בזמן שבמקרה של חתונה חילונית אזרחית, כשבני זוג חילוניים מחליטים להתארס ורוכשים טבעות אירוסין זה לזו, הם עשויים לקיים גם מסיבת אירוסין גדולה.

?