התהי לי לאישה?

הצעות נישואיןבעבר היה העלם כורע ברך בפני העלמה ושואל בלב רוטט מהתרגשות, או בשלווה הנובעת מידיעה ודאית של התשובה, “התינשאי לי?”. בימינו, הצעות נישואין הפכו גם הן, בדיוק כמו ארגון חתונה, להפקות של ממש – עד שבמקרים מסוימים קשה לדעת האם מטרת ההצעה היא אכן לכרוך יחד את חייהם של שתי הנפשות המאוהבות או שמא להגיע לשיא צפיות ביו-טיוב. מצד שני, הצעת נישואין מקורית מעידה על השקעה ודמיון, שתי תכונות שבהחלט יתרמו גם לחיי הנישואין כך שבאמת קשה לסרב לה.

הצעת נישואין – איך מצליחים להפתיע ולרגש?

בחיי כל זוג ישנם רגעים בלתי נשכחים: הרגע שבו הם עמדו כחתן וכלה מתחת לחופה, הרגע בו הצטלבו מבטיהם לראשונה (גם אם זה קרה באינטרנט), הלידות של ילדיהם – וכמובן, הרגע שבו הוצעו הנישואין, רגע שאותו כמעט כולם רוצים להפוך למפתיע ומרגש במיוחד.

במקרים רבים הצעת נישואין רוכבת על טרנדים לוהטים: למשל, פלאש מוב, אירוע שבמהלכו מתאספים מספר אנשים במקום ציבורי, לכאורה באופן מקרי וללא תיאום מוקדם, ומבצעים אקט יוצא דופן. לרוב האקט הוא ריקוד המוני, אבל אפשר גם לקפוא במקום, לבלוס עגבניות, להחזיק שלטים בגנות הצבע הצהוב, ללטף ברווזוני גומי, וגם לעדכן בחורה שבן זוגה רוצה להתחתן איתה. גם הצעות נישואין פומביות, במיוחד על מסכי ענק במגרשי כדורסל או על שלטי פרסומת בצומת שבה יודעים כי הבחורה עוברת, הן אופציה שרבים בוחרים בה לשם הצעת נישואין.

אופציה מקובלת אחרת היא להחביא את טבעת האירוסין בצורה כזו שהכלה המיועדת תיתקל בה בוודאות – וכשזה קורה, לחייך בשרמנטיות ולומר את שתי המילים הרות הגורל “התנשאי לי?”, ובאופן טבעי, גם לוקיישנים יוצאי דופן ורומנטיים במיוחד אהובים על אלה שרוצים להציע נישואין ונחושים להפתיע ולרגש, בדיוק כמו חתונה בחיק הטבע שתמיד אפופה בהילה רומנטית מיוחדת.

כשמדובר בחתונה במגזר החרדי, הצעות נישואין הן דבר שונה לגמרי. ברוב המקרים חתן וכלה הם תוצאה של שידוך בגיל צעיר מאוד, וכשבני הזוג המיועדים מגיעים לגיל שבו כבר אפשר לדבר על חתונה, המשפחות נפגשות כדי לדון על פרטי האירוע – ואם הן מגיעות להסכמה, הרי שאפשר לעבור לשלב של ארגון חתונה.

כמובן שלא תמיד הצעות נישואין נענות בחיוב, ולפעמים בעקבות “התנשאי לי?” לא פוצחים בהכנות לחתונה אלא דווקא בסידורי פרידה. אין סטטיסטיקות מובהקות לגבי שיעורי הסירוב, אולם ההערכות מדברות על סדר גודל של אחת מכל עשר הצעות נישואין שנענית ב”תן לי לחשוב על זה” עד “ממש לא!” – כך שבסך הכל עדיין הרומנטיקה והאופטימיות מנצחות.

“אהובי, התנשא לי?”

הצעת נישואין, ברוב המקרים, מגיעה מפי הגבר, אבל כמובן שגם נשים מוזמנות להציע את ההצעה האולטימטיבית לבן זוגן ברגע שהן מרגישות שהוא אכן ה-אחד, ושאתו הן רוצות לחלוק את חייהן.

אמנם, מצד אחד, הצעה שכזו עלולה להלחיץ עד מאוד את הגבר, במיוחד אם מילים כמו “חתונה”, “מחויבות” ו”לכל החיים” גורמות לו לשיתוק, ובמקום להוביל להכנות לחתונה יגרמו דווקא לפירוד – אבל מצד שני, אין שום סיבה שהבחורה תמתין עד כלות להצעה שלא תבוא.

האופציה של הצעות נישואין של נשים לגברים אף עוגנה בחוק סקוטי עתיק, שנחקק בשנת 1288. עוד קודם לכן, במאה החמישית לספירה, קבע פטריק הקדוש – בעקבות תלונה של הקדושה בריג’יט על ההמתנה המייאשת של נשים רבות להצעת הנישואין – כי בשנים מעוברות יוכלו הנשים לקחת את היוזמה לידיהן, ובפרט לעשות כן ב-29 בפברואר, אותו יום שמתווסף ללוח השנה אחת לארבע שנים.

ואכן, במסגרת הפיכתן של הנשים לדומיננטיות יותר ויותר, רבות מהן מוותרות על הקסם הרומנטי שבהמתנה לגבר שיפתיע עם הצעת נישואין רומנטית, וכשם שמוניקה הציעה לצ’נדלר להתחתן איתה, מציעות לבחיר ליבן לחלוק איתן את חייו.

?